Σελίδες

Πέμπτη, 15 Οκτωβρίου 2009

Εκπαιδευτική Διημερίδα

Ένταξη παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στο Γενικό Σχολείο
«Επικοινωνία-Κοινωνικές Δεξιότητες και Συναισθηματική Αγωγή»
Τρόποι ένταξης στην ομάδα της τάξης, μέσω διαχείρησης συναισθημάτων
Βιωματικό σεμινάριο με πρακτική άσκηση
21 - 22 Νοεμβρίου 2009 - Δημαρχείο Χολαργού (Αίθ. Μίκης Θεοδωράκης)
Η Σχολική τάξη από μόνη της δεν είναι ομάδα.
Ο εκπαιδευτικός, καλείται να μεταμορφώσει το τυχαίο σύνολο της τάξης σε
ΟΜΑΔΑ,με στόχο την ομαδοσυνεργατική μάθηση την οποία επιδιώκουν το αναλυτικό πρόγραμμα και τα νέα Σχολικά βιβλία...
Η μεταμόρφωση της τάξης σε
ΟΜΑΔΑ, μπορεί να γίνει μέσω διεργασιών που πρέπει να ακολουθήσουν όλα τα παιδιά και αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση γιά να βρούν τη θέση τους μέσα σ’ αυτήν και τα παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες.
Πρόγραμμα
ΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ - 21 Νοεμβρίου 2009
8.30 - 9.00: Εγγραφές
9.00-9.30: Χαιρετισμοί

9.30-11.00: Εισήγηση: Βάγια Παπαγεωργίου
«Προβλήματα Συμπεριφοράς, Ανάπτυξης και Ψυχικής Υγείας Παιδιών και Εφήβων»
11.00 - 11.30: Συζήτηση
11.30 - 12.00: Διάλειμμα

12.00 - 12.30: Εισήγηση: Κατερίνα Βαγενά
«Εφαρμοσμένη ένταξη στο Δημοτικό: Τα Προβλήματα στην εφαρμογή της και η διαχείρησή τους. Δυσκολίες - Λύσεις - Συμπεράσματα»
12.30 - 13.00: - Εισήγηση: Αγγελική Γιαννάτου
«Peer Mediators»: Μέθοδος για την πρόληψη της βίας από μαθητές του
σχολείου.
13.00 - 13.30: Συζήτηση
13.30 - 14.30: Διάλειμμα
14.30 - 16.00: Εισήγηση: - Βάγια Παπαγεωργίου
«Διαταραχές του Φάσματος του Αυτισμού - Η Παρούσα
Κατάσταση».
16.00 - 16.30: Συζήτηση - Κλείσιμο πρώτης μέρας
ΗΜΕΡΑ ΔΕΥΤΕΡΗ - 22 Νοεμβρίου 2009
9.00 - 9.15: Χαιρετισμοί
9.15 - 9.30: Εισαγωγικά: Χαιρετισμός Σχολικών Συμβούλων Ειδικής Αγωγής: Ρόλος και δυσκολίες - DR Γιώργος Τζίμας - Σύμβουλος Ειδικής Αγωγής & Εκπαίδευσης Β΄ Εκπαιδευτικής περιφέρειας Αθηνών.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ - ΟΜΑΔΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ: (09.15 - 11.00)
09.30 - 10.30:

- Ομάδα Α - «Peer Mediators» Πρακτική Άσκηση Εφαρμογή προγράμματος γιά τη βία - Αγγελική Γιαννάτου
- Ομάδα Β - «Αποδοχή της διαφορετικότητας» - Βιωματική Άσκηση Μ. Καραπαναγιώτου 10.30 - 10.45: Διάλειμμα
10.45 - 11.45:
- Ομάδα Α: «Έκτη Αίσθηση» Βιωματική Άσκηση - Βάγια Παπαγεωργίου
- Ομάδα Β: Ομαλή Ένταξη των μαθητών με ιδιαίτερες συμπεριφορές στην τάξη: Βιωματικό εργαστήριο - Μ. Καραπαναγιώτου.
11.45 - 12.15: Διάλειμμα
Εναλλαγή Ομάδων Εργασίας
12.15 - 13.15:
- Ομάδα Α: «Ομαλή Ένταξη των μαθητών με ιδιαίτερες συμπεριφορές στην τάξη»: Βιωματικό εργαστήριο - Μ. Καραπαναγιώτου.
- Ομάδα Β: «Peer Mediators» Πρακτική Άσκηση Εφαρμογή προγράμματος γιά τη βία - Αγγελική Γιαννάτου
13.15 - 13.45: Διάλειμμα

13.45 - 14.45:
- Ομάδα Α: «Αποδοχή της διαφορετικότητας» - Βιωματική Άσκηση Μ. Καραπαναγιώτου
- Ομάδα Β: «Έκτη Αίσθηση» - Βιωματική Άσκηση - Βάγια Παπαγεωργίου
14.45 - 15.45: Συζήτηση- Κλείσιμο Διημέρου

Δείτε λεπτομέρειες για τους εισηγητές και τις εισηγήσεις στο περιοδικό "Παιδί Ειδικά Δικαιώματα" ΤΕΥΧΟΣ16